News

Архієпископ Бучанський Пантелеймон. Фото facebook.com/church.information.center Архієпископ Бучанський Пантелеймон. Фото facebook.com/church.information.center

У списку тих, про чиє скасування громадянства стало відомо, - митрополит Хустський Марк, архієпископ Бучанський Пантелеймон, єпископ Макарівський Гедеон, єпископ Вишневський Спиридон та архиєпископ Арцизький Віктор.

Наприкінці грудня указом президента було призупинено громадянство ще 13 представників УПЦ МП, зокрема митрополита Чернівецького і Буковинського Мелетія. Відомо, що у лютому він звернувся до Верховного Суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування указу глави держави. Але через недолік позовної заяви суд залишив її без руху. Кого і за що можуть позбавити громадянства України? 

— Нині досить часто указом президента скасовують громадянство України особам на різних підставах. Наприклад, коли у людини є два громадянства, зокрема Росії, — розповідає Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини. — Адже у нашій країні не можна мати декілька громадянств. 

— У цьому випадку йдеться радше не про позбавлення, а про припинення громадянства, — пояснює адвокат Володимир Богатир. — Стаття 25 Конституції України передбачає, що громадянин не може бути позбавлений громадянства. Проте стаття 106 Конституції каже, що президент ухвалює рішення про прийняття до громадянства України або його припинення. 

— То що ще, крім добровільного набуття особою громадянства іншої держави, є підставою для припинення громадянства України? 

● В. Богатир: 

— Це може бути й набуття громадянства України шляхом обману, наприклад, коли встановлено подання фальшивих або неправдивих документів. Ще одна підстава — добровільний вступ на військову службу в іншій державі. 

Щодо священнослужителів УПЦ МП, які втратили українське громадянство, то не відомо, чи ці особи є підозрюваними або ж обвинуваченими у кримінальних провадженнях, чи мають вони громадянство інших країн. У публічному доступі немає указів щодо позбавлення їх громадянства, оскільки такі документи містять персональні дані. Отже, немає й обґрунтування згаданих рішень. 

— Хто оформляє втрату громадянства? 

● В. Богатир: 

— Комісія при президентові України з питань громадянства. Подання до цієї комісії можуть вносити державні та правоохоронні органи, які виявили підстави для втрати громадянства, як-от наявність в особи чинного паспорта іноземної країни. 

— Чи може особа, яка втратила громадянство України, надалі перебувати на території нашої країни? 

● Р. Лихачов: 

— Так, якщо матиме на те законні підстави. Скажімо, коли є громадянство іншої країни, то потрібно мати дозвіл на в’їзд в Україну і посвідку на постійне проживання. Щоправда, тепер діють обмеження щодо видачі таких документів громадянам країни-агресора. 

https://expres.online

FaLang translation system by Faboba