Nowiny

Міністерство фінансів, хоча і має штатних юристів, для урегулювання спорів, а також розгляду справ, пов’язаних із виконанням державних боргових зобов’язань України, залучає іноземні юридичні фірми. При цьому сплеск виплат зовнішнім консультантам прийшовся на 2022 рік.

Відповідні дані навели в Міністерстві фінансів на запит адвоката Володимира Богатиря (лист №13110-08/215-ЗПІ/193 від 27.03.2023 є у розпорядженні редакції).

Там повідомили, що міністерство з 2010 року співпрацює з компанією «WHITE & CASE». Цей зовнішній юридичний радник надає Мінфіну юридичні послуги та консультації з питань, пов’язаних з випуском, розміщення та обслуговування облігацій зовнішньої державної позики України, представленням інтересів України або Міністерства фінансів України в міжнародних судах та іноземних юрисдикціях у зв’язку з облігаціями зовнішньої державної позики України та наданням інших юридичних консультативних послуг, пов’язаних з державним боргом та гарантованим державою боргом України.

З питань супроводження потенційного судового та арбітражного провадження проти України за єврооблігаціями у розмірі $3 млрд. дол. зі строком погашення 20 грудня 2015 року та з метою ефективного представлення інтересів України в зазначеному провадженні Міністерство фінансів на початку 2016 року уклало договір про надання юридичних послуг та консультацій ще з однією юридичною компанією - «Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK LLP».

Обидві юридичні компанії наділені правом залучати як субпідрядників юридичні фірми, а також юридичних та інших експертів або інші треті сторони (як в Україні, так і поза її межами) для надання додаткової юридичної підтримки, консультацій та інших послуг. При цьому оплата послуг субпідрядників здійснюється в межах ліміту, встановленого в договорі на оплату послуг самих юридичних компаній.

Прикметно, що залучення суб’єктів господарювання для надання консультаційних послуг, необхідних для управління державним боргом, не потребує проведення процедури закупівель, а оплата цих послуг може здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету в межах встановлених призначень.

Згідно із наданими цифрами, витрати на зовнішніх консультантів поступово знижувалася протягом трьох років: 73,84 млн. грн. у 2019 році, 61,39 млн. – у 2020-му; 41,42 млн. – у 2021-му. Але у рік повномасштабного вторгнення виплати суттєво підскочили (навіть з урахуванням зниження курсу гривні) до 151,98 млн.

Прикметно, що також в останні роки у Міністерстві фінансів збільшили кількість правників. Так, до 2020 року у штатному розписі передбачалось 25 посад в Юридичному департаменті, а з 2021-го - 32 посади.

https://zib.com.ua

FaLang translation system by Faboba