Новости

Всі паперові документи Президента України та Офісу Президента України, які зберігаються у секторі опрацювання та зберігання документів, законсервовано до закінчення воєнного стану.

Про це повідомили в Департаменті з питань звернень громадян ОГП (лист від 10.10.2023 № 22/1-09/4534) на запит адвоката Володимира Богатиря.

При цьому консервація «унеможливлює надання копій запитуваних документів».

Як підстава консервації та відмова у наданні документів у листі згадується Указ Президента від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні». Інших правових підстав не наводиться.

«Зрозуміло, що відповідно до ст. 64 Конституції в умовах воєнного стану можуть бути обмежені деякі конституційні права і свободи громадян, зокрема право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації, - коментує ситуацію В .Богатир. – Разом із тим, право на доступ до інформації в умовах воєнного стану обмежується в цілях захисту інтересів національної безпеки та територіальної цілісності держави. Так само як і у мирний час, усі державні органи та їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Адвокат звернув увагу на те, що процес закриття інформації від загалу у законодавстві України характеризується терміном «обмеження доступу», який також має свої чітко визначені правила.

Попри війну, в Україні продовжує діяти Закон «Про доступ до публічної інформації».

Зважаючи на це, переконаний адвокат, жоден орган не має права закрити всю інформацію на тій підставі, що в країні введено воєнний стан. Питання має вирішуватись в кожному випадку окремо.

«В цьому випадку в Офісі Президента, аби не давати інформацію на запити, фактично підмінили поняття і говорять про консервацію, - коментує В. Богатир. – Процес консервації документів стосується бібліотечної та архівної справи. Він пов’язаний із певним комплексом робіт (обробка хімічними речовинами, дотримання певного температурного режиму та вологості тощо), який спрямований на подовження терміну зберігання документа, якому в силу природних процесів загрожує знищення».

«Отже, чиновники фактично створили штучну підставу для додаткового обмеження доступу до публічної інформації, що не личить правовій державі навіть в умовах воєнного стану», - резюмував адвокат.

https://novosti.politeka.net

FaLang translation system by Faboba